ⓘ Agnelo Rossi

                                     

ⓘ Agnelo Rossi

Agnelo Rossi – brazylijski kardynał, dziekan kolegium kardynalskiego w latach 1986-1993.

Urodził się w Joaquim Egidio w diecezji Campinas. W wieku 20 lat wyjechał na studia do Rzymu, gdzie studiował teologię m.in. na papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. 27 marca 1937 przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Luigiego Traglii przyszłego kardynała. Krótko potem powrócił do Brazylii. Do 1956 pracował m.in. w seminarium w São Paulo i na uniwersytecie w Campinas, gdzie został wicerektorem.

W dniu 5 marca 1956 wybrano go na biskupa Barra do Pirai. Sakrę biskupią otrzymał od biskupa Campinos Paulo de Tarso Campos w dniu 15 kwietnia tego samego roku. 6 września 1962 awansował na arcybiskupa Ribeirão Preto, a 1 listopada 1964 został arcybiskupem São Paulo. Uczestniczył w II soborze watykańskim. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Brazylii 1963-1970.

Papież Paweł VI na konsystorzu 22 lutego 1965 mianował go kardynałem prezbiterem tytułu Gran Madre di Dio. W latach 1967-1987 regularnie uczestniczył w zgromadzeniach Światowego Synodu Biskupów. Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów od 22 października 1970 do 9 kwietnia 1984, następnie przewodniczący Administracji Patrymonium Stolicy Apostolskiej do 6 grudnia 1989. Uczestniczył w sierpniowym i wrześniowym konklawe 1978. Tytularny biskup diecezji suburbikarnej Sabina e Poggio Mirteto od 25 czerwca 1984 aż do śmierci. W dniu 19 grudnia 1986 został wybrany na stanowisko dziekana Kolegium Kardynałów, w związku z czym otrzymał dodatkowo godność tytularnego biskupa Ostii. W związku z ukończeniem 80. roku życia, 4 maja 1993 utracił prawo do uczestniczenia w konklawe a 31 maja tego samego roku zrezygnował z funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego i tytułu biskupa Ostii, po czym powrócił do Brazylii. Zmarł w Indaiatuba. Został pochowany w Campinas w ufundowanym przez siebie sanktuarium poświęconym Matce Bożej z Guadelupy.

                                     
  • tytularnym Macri. Sakry biskupiej udzielił mu 25 maja 1980 kardynał Agnelo Rossi 15 marca 1986 został przeniesiony do nuncjatury w Senegalu, będąc jednocześnie
  • tytularnym Sebana. Sakry biskupiej udzielił mu 30 lipca 1978 kardynał Agnelo Rossi Następnie reprezentował Stolicę Świętą w Etiopii 1983 - 1989 14 października
  • Arabii ze stolicą tytularną Masuccaba. 22 lutego 1976 z rąk kardynała Agnelo Rossi przyjął sakrę biskupią. 21 marca 2005 ze względu na wiek na ręce papieża
  • mu ówczesny prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - kardynał Agnelo Rossi Następnie w 1980 został przedstawicielem Watykanu na Kubie 1980 - 1988
  • stolicą tytularną Árd Sratha. 22 lipca tego samego roku z rąk kardynała Agnelo Rossi przyjął sakrę biskupią. 25 czerwca 1986 mianowany biskupem diecezjalnym
  • Geraldo Majella Agnelo ur. 19 października 1933 w Juiz de Fora brazylijski duchowny katolicki, emerytowany arcybiskup São Salvador da Bahia, kardynał
  • i biskupem tytularnym Elo. Sakry udzielił mu 25 lipca 1972 kardynał Agnelo Rossi ówczesny prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów
  • od 1997. Święcenia kapłańskie przyjął 24 marca 1974 z rąk kardynała Agnelo Rossiego 14 listopada 1988 został mianowany biskupem Bużumbury. Sakry biskupiej
  • zwany też regionem São Paulo. Luis do Amaral Mousinho 1959 1962 Agnelo Rossi 1962 1964 Félix César da Cunha Vasconcellos 1965 1972 Bernardo
  • mianowany arcybiskupem Maputo, sakry udzielił mu 9 marca 1975 kardynał Agnelo Rossi prefekt watykańskiej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. W czerwcu 1988
  • Feradi Maius 26 sierpnia t.r. sakry biskupiej udzielił mu kardynał Agnelo Rossi arcybiskup São Paulo W latach 1971 - 1974 Neves był prezydentem brazylijskiego