ⓘ Severino Varela

Severino Varela - piłkarz urugwajski, napastnik.

Urodzony w Montevideo Varela karierę piłkarską rozpoczął w 1932 roku w klubie River Plate Montevideo. W 1935 roku podpisał kontrakt z klubem Peñarol Montevideo, z którym zdobył cztery tytuły mistrza Urugwaju z rzędu - w 1935, 1936, 1937 i 1938 roku.

Jako piłkarz Peñarolu wziął udział w turnieju Copa América 1937, gdzie Urugwaj zajął czwarte miejsce. Varela zagrał we wszystkich pięciu meczach - z Paragwajem zdobył 2 bramki, Peru zdobył 2 bramki, Chile, Brazylią i Argentyną zdobył 1 bramkę. Jako zdobywca 5 goli został wspólnie z Argentyńczykiem Alberto Zozayą wicekrólem strzelców turnieju.

Dwa lata później wziął udział w turnieju Copa América 1939, gdzie Urugwaj został wicemistrzem Ameryki Południowej. Varela zagrał we wszystkich czterech meczach - z Ekwadorem zdobył 3 bramki, Chile zdobył 1 bramkę, Paragwajem zdobył 1 bramkę i Peru w 70 minucie zmienił go Oscar Chirimini. Jako zdobywca pięciu bramek wspólnie z Peruwiańczykiem Jorge Alcalde został wicekrólem strzelców turnieju.

Wciąż jako gracz Peñarolu wziął udział w turnieju Copa América 1942, gdzie Urugwaj zdobył tytuł mistrza Ameryki Południowej. Varela zagrał we wszystkich sześciu meczach - z Chile w 70 minucie wszedł za niego Chirimini, Ekwadorem zdobył 3 bramki, w 80 minucie wszedł za niego Chirimini, Brazylią zdobył 1 bramkę, Paragwajem zdobył 1 bramkę, Peru w 20 minucie wszedł za niego Chirimini i Argentyną w 21 minucie wszedł za niego Chirimini.

Wkrótce po zwycięskim turnieju Varela za sumę 38 000 peso przeszedł do argentyńskiego klubu Boca Juniors. W nowym klubie zadebiutował 18 kwietnia 1943 roku w wygranym 3:1 meczu z zespołem Racing Buenos Aires. Razem z Boca Juniors Varela zdobył dwa tytuły mistrza Argentyny - w 1943 i 1944 roku.

Ostatni raz zagrał w barwach Boca Juniors 22 grudnia 1945 roku w wygranym 3:2 meczu z Nacional Montevideo, rozegranym w ramach turnieju Copa Confraternidad 1945. Łącznie w barwach Boca Juniors rozegrał 74 mecze a dokładniej 6591 minut - 44 zwycięstwa i 18 remisów, w których zdobył 46 bramek. W 1946 roku wrócił do Peñarolu, by w 1947 roku zakończyć w nim karierę piłkarską.

Varela od 15 sierpnia 1935 roku do 7 lutego 1942 roku rozegrał w reprezentacji Urugwaju 24 mecze i zdobył 19 bramek. W turniejach Copa América zdobył łącznie 15 bramek, co daje mu trzecie miejsce w strzeleckiej tabeli wszech czasów tej imprezy.

Był napastnikiem o niepozornej, lekko przygarbionej sylwetce. Niezwykle waleczny i zawzięty, Varela nie załamywał się nawet w najtrudniejszych momentach. Wyróżniającą go specjalnością były gole zdobyte szczupakiem, w Ameryce Południowej znane pod nazwą palomita. Potrafił to robić pomimo faktu, że podczas gry stale nosił na głowie biały beret boina blanca. Jedynie podczas treningów zakładał beret czarnego koloru.

• Urugwaju Pedro Varela 1876 1879 Severino Varela 1913 1995 piłkarz urugwajski Silvestre Varela ur. 1985 portugalski piłkarz Toni Varela ur. 1986
  • Severino Varelę Ekwadorem w 80 zastąpił Severino Varelę Peru w 20 zastąpił Severino Varelę i zdobył bramkę i Argentyną w 21 zastąpił Severino
  • Urugwajem zdobył 1 bramkę Jako zdobywca 5 bramek razem z Urugwajczykiem Severino Varelą został wicekrólem strzelców turnieju. Po zwycięskim turnieju kontynentalnym
  • kwietnia 1943 Boca Juniors Rosario Central 4: 1 Jaime Sarlanga 2 Severino Varela Mariano Sánchez - Manuel Antúnez 25 kwietnia 1943 Gimnasia y Esgrima
  • Vélez Sársfield Buenos Aires 4: 1 Mariano Sánchez, Jaime Sarlanga, Severino Varela 2, 1k - Juan J. Ferraro k 30 kwietnia 1944 Estudiantes La Plata
  • klubu Banfield 3 czerwca 1945 Newell s Old Boys Boca Juniors 0: 2 Severino Varela Mario Boyé 3 czerwca 1945 Platense Buenos Aires Chacarita Juniors