ⓘ Wasilij Riasnoj

                                     

ⓘ Wasilij Riasnoj

Wasilij Riasnoj Василий Степанович Рясной - radziecki funkcjonariusz organów bezpieczeństwa,szef UMWD Moskwy i okręgu moskiewskiego w latach 1953 - 1956, generał porucznik.

                                     

1. Życiorys

1920-1921 w Armii Czerwonej, następnie działacz Komsomołu Turkiestanu i organów partyjnych Turkiestanu, od 1922 działacz RKPb. 1927-1931 kierownik wydziałów organizacyjnych rejonowych komitetów Komunistycznej Partii bolszewików Turkmenistanu w różnych miastach, 1928-1931 członek KC KPbT. Później działacz partyjny na terenie Rosyjskiej FSRR.

W organach bezpieczeństwa od 1937 roku, jako funkcjonariusz Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego. Od 1941 do 1945 roku ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Następnie od 1946 roku pierwszy zastępca Siergieja Krugłowa, ówczesnego ludowego komisarza następnie ministra spraw wewnętrznych. Od 15 lutego 1952 do 05 stycznia 1953 stał na czele wywiadu zagranicznego I Zarządu Głównego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego. W tym samym czasie 23.05.1952–30.07.1952 pełniący obowiązki szefa Zarządu Ochrony Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego. Po przekształceniu MGB ZSRR w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ZSRR od 12 marca do 28 maja 1953 roku na stanowisku szefa 2 Zarządu Głównego wywiad zagraniczny a następnie szef Zarządu Spraw Wewnętrznych ZSRR na obwód Moskiewski, do 30 marca 1956 roku. W latach 1953-1956 członek Kolegium MWD ZSRR, zwolniony z organów bezpieczeństwa w lipcu 1956 roku.

                                     

2. Odznaczenia

  • Order Kutuzowa II klasy 21 października 1944
  • Order Czerwonego Sztandaru Pracy 3 czerwca 1942
  • Order Znak Honoru 26 kwietnia 1940
  • Order Czerwonego Sztandaru czterokrotnie, m.in. 10 kwietnia 1945 i 24 sierpnia 1949
  • Order Czerwonej Gwiazdy dwukrotnie - 28 listopada 1941 i 24 listopada 1942
  • Order Lenina dwukrotnie - 20 września 1943 i 19 września 1952

I medale.

                                     
  • pisarz narodowy Basil Rathbone brytyjski aktor filmowy i teatralny Wasilij Riasnoj generał, wysoki funkcjonariusz Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych
  • 1953 gen. Piotr Kondakow: 26 sierpnia 1951 29 marca 1952 gen. Wasilij Riasnoj 14 lutego 1952 12 marca 1953 gen. Andriej Nikiforow: 3 lipca 1952
  • 5 marca 1953 - Jewgienij Pitowranow 5 marca 1953 28 maja 1953 - Wasilij Riasnoj 28 maja 1953 17 lipca 1953 - p.o. Aleksandr Korotkow 17 lipca 1953
  • Partia Związku Radzieckiego Poprzednik Siergiej Sawczenko Następca Wasilij Riasnoj minister bezpieczeństwa państwowego Uzbeckiej SRR Okres od 1945 do