ⓘ Bruno Torpigliani

                                     

ⓘ Bruno Torpigliani

24 października 1937 otrzymał święcenia prezbiteriatu. Pracował Sekretariacie Stanu oraz w przedstawicielstwach papieskich w Kolumbii, Peru i w Wielkiej Brytanii.

1 września 1964 papież Paweł VI mianował go nuncjuszem apostolskim w Salwadorze i w Gwatemali oraz arcybiskupem tytularnym mallianijskim. 25 października 1964 przyjął sakrę biskupią z rąk sekretarza stanu kard. Amleto Giovanniego Cicognaniego. Współkonsekratorami byli sekretarz Świętej Kongregacji Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych abp Antonio Samorè oraz biskup Arezzo Telesforo Giovanni Cioli OCarm.

Jako ojciec soborowy wziął udział w trzeciej i w czwartej sesji soboru watykańskiego II.

3 sierpnia 1968 został nuncjuszem apostolskim w Demokratycznej Republice Konga. 6 czerwca 1973 przeniesiony na urząd nuncjusza apostolskiego na Filipinach. Na tej placówce był zaangażowany w rozwój filipińskiego Kościoła - za jego kadencji nominacje otrzymało 50 filipińskich biskupów i utworzono 6 archidiecezji, 18 diecezji, 2 prałatury i 1 wikariat apostolski. Odbywał wizyty duszpasterskie na terenie całego kraju. Znany był również z działalności charytatywnej. Podczas rewolucji różańcowej w 1986 przekazał prezydentowi Marcosowi list od papieża Jana Pawła II z prośbą o pokojowe rozwiązanie kryzysu. W kwietniu 1990, w związku osiągnięciem wieku emerytalnego, przeszedł na emeryturę.

                                     
  • zamieszkiwało 6468 osób, 30, 1 os. km². Urodził tu się dyplomata papieski abp Bruno Torpigliani Bazylika pw św. Agaty wł. Basilica di Sant Agata z końca XIII wieku
  • października 1980 ówczesny nuncjusz apostolski na Filipinach arcybiskup Bruno Torpigliani 22 marca 1986 został biskupem ordynariuszem archidiecezji Nueva Segovia
  • tytularnym Oreto. Sakry biskupiej udzielił mu 12 sierpnia tegoż roku abp Bruno Torpigliani 31 stycznia 1986 został biskupem koadiutorem Dumaguete. Rządy w diecezji
  • apostolskiego Palawan. Sakry biskupiej udzielił mu 10 sierpnia tegoż roku abp Bruno Torpigliani Pełnię rządów w diecezji objął 18 grudnia 1987. 12 lipca 1995 został
  • biskupiej udzielił mu 25 stycznia 1983 w manilskiej archikatedrze abp Bruno Torpigliani 14 września 1984 papież Jan Paweł II mianował go biskupem Pagadian
  • prałatem - koadiutorem Isabeli. Sakry biskupiej udzielił mu 17 marca 1988 abp Bruno Torpigliani 26 stycznia 1989 objął rządy w prałaturze. 8 stycznia 2001 został
  • tytularną Buruni. Sakry biskupiej udzielił mu 15 stycznia 1987 abp Bruno Torpigliani 18 grudnia 1987 przejął rządy w wikariacie. 7 grudnia 2000 papież
  • 1964 Włoch jednocześnie nuncjusz apostolski w Salwadorze abp Bruno Torpigliani 1964 - 1968 Włoch jednocześnie nuncjusz apostolski w Salwadorze
  • Martini 1963 - 1967 Włoch abp Carmine Rocco 1967 - 1973 Włoch abp Bruno Torpigliani 1973 - 1990 Włoch abp Gian Vincenzo Moreni 1990 - 1999 Włoch abp
  • 1959 - 1964 Włoch jednocześnie nuncjusz apostolski w Gwatemali abp Bruno Torpigliani 1964 - 1968 Włoch jednocześnie nuncjusz apostolski w Gwatemali